top of page
Kristiina Ploom Jewellery brand, Kristiina Ploom ehtekunstnik, jewellery designer, jeweller

ABOUT

 

 Kristiina Ploom is an emerging designer maker of contemporary fine jewellery and sculptural objects. Her early passion towards glass art lead her to an interdisciplinary applied art course. She studied Art & Design at the University of Brighton, England and specialised in Jewellery. Following graduation, she has worked across the creative industries in Jewellery Quarter in Birmingham (UK), Seville in Spain and Tallinn, Estonia. She has continued to push her skills and knowledge and worked under a master goldsmith before establishing her  own brand Kristiina Ploom Jewellery in late 2021.

The artist draws inspiration from sculptural forms in modernist and contemporary architecture, interior details and from other visual influences around her. 

Her designs are often minimalist in style, with the focus on unusual shapes, quality of materials and craftsmanship. The jewellery can be viewed as wearable body adornment as well as sculptural work of art. She specialises in one-off designs, wedding jewellery and small collections. 

Commissions and collaborations are welcomed, so please do not hesitate to get in touch. 

Kristiina is currently based in her hometown Tallinn, Estonia.

KUNSTNIKUST

Kristiina Ploom on ehtekunstnik, kelle looming on minimalistlik ja kaasaegne, samas ajatu disainiga. Ehted valmivad tema Tallinna stuudios käsitööna, taaskasutatud hõbedast ja kullast, eritellimuste või väikeseeriatena.

Ta on inspireeritud skulptuursetest vormidest ja kujunditest, mis on tihti leitavad modernlistlikus ja kaasaegses arhitektuuris ja interjööris, vahel tuttava ning äratuntava, vahel aga üllatusliku vormikeelega. Ehete skulptuurne ja lihtne vorm saab uue tähenduse, kui see on asetatud kehale. Kasutades väärismetalle ja ehtekivisid, vahel ka klaasi, loob kunstnik väikseformaadilisi kantavaid vorme, mis on vaadeldavad ka eraldiseisvalt, kandmiste vahepeal.

 

Ta on lõpetanud Inglismaal Brightoni Ülikoolis Kunsti & Disaini eriala ehtekunsti suuna. Peale töötamist erinevates loomevaldkondades nii Inglismaal, Hispaanias kui Eestis, ning peale mitmeid praktikaid hõbeda-ja kullassepastuudios, asutas ta omanimelise brändi 2021 aasta hilissügisel.

Tellimustööd ja koostööd on oodatud, võta julgelt ühendust!

bottom of page